Kaappien järjestely

Category: Culinarism, Party, Social, Sport — Abula at 12:04 EEST in May 30, 2007

Noniin, kyllähän se viisi päivää ottikin, mutta viimein on kaapit järjestelty huolellisesti. Raivasin noin kuution tavaraa roskiin ja myyntiin: pääosin vanhoja Aku Ankkoja, Mikrobittejä ja Tieteen kuvalehtiä. Samoilla tulilla kirjoittelin myös sarjakuvakeräilyraportin. Vaikka tarkoitus oli laittaa roskiin lähes kaikki lehdet, mutta en vain raaskinut. Niin moniin lehtiin liittyy muistoja ja niitä on ollut oikeasti kova vaiva kerätä itselle. Päädyin lopulta säästämään viisi eri kokoelmaa ja jopa pyrkiä saamaan niihinkin viimeiset puuttuvat lehdet itselleni. Mutta tosiaan aiheesta enempi ylläolevassa raportissa.

En nyt sentään koko viikkoa ole kaappeja siivonnut, vaan on tässä muutakin kerennyt tehdä. Eilen oli suunnistusta toisen kerran tänä kesänä (missasin yhden rastin, mutta muuten olisin ollut ihan hyvällä sijotuksella [37.] A-radalla eli sillä missä kaikki kovimmat tahkoavat). Maanantaina pidettiin grilli- ja saunailta Syynimaalla ja Raksatiellä. Grillailin itse sinihomejuusto-pekoni-herkkusieniä, jotka ovat oikein makoisia. Nyt tuli vain tehtyä ainoastaan niitä makkaran kanssa, joten jossain kymmenennen kohdalla alkoi jo hieman tökkimään. Mukana riennoissa oli Andy, Stypid, Tiinu, Heikki ja ALS. Sunnuntaina kävimme Andyn kanssa Torniojokilaaksossa morjestamassa Wikkeä ja unskiloa. Meerin grilliltä haettiin tuplajättiamerikkalainen, josta ei majoneesi eikä suola puuttunut. Grillihän on kuuluisa juuston määrästä, mutta tällä kertaa itse skippasin sen osan.

Olin myös melkein viikon ajan sairas. Aluksi nousi kuume pariksi päiväksi ja sitten oli kurkku todella kipeä neljä päivää. Särkylääkkeen voimin piti syödä ja nukkua ja muuta ei oikein jaksanutkaan.

Karhunkierrosvaellukselle enää kahdeksan yötä! Kartta on edelleen hommaamatta, mutta jospa sen tällä viikolla saisi kuntoon. Ongelmahan on, että kaikki kunnolliset maksavat ja itse tehdyt ovat liian vaivalloisia.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>